Dziesiątki lat generowania oszczędności.
Wytrzymała budowa paneli.
Zielona energia, która nie zanieczyszcza środowiska.
Niewyczerpalne źródło energii.
Która pompa ciepła będzie idealna dla Twojego domu?
W Polsce coraz więcej osób decyduje się na instalację pomp ciepła jako źródła ciepła w swoich domach. Ten pozytywny trend wynika z faktu, że pompy ciepła są nie tylko ekologiczne, ale także pozwalają zaoszczędzić dużo pieniędzy w domowym budżecie.
Jednym z kluczowych pytań, z jakim boryka się każda osoba decydująca się na ekologiczne rozwiązania, jest wybór odpowiedniej pompy ciepła do swojego domu.
Warto zdawać sobie sprawę z podziału powietrznych pomp ciepła które dzielą się na dwa rodzaje: split, czyli składające się z dwóch części, oraz monoblok, czyli zamknięte w jednym module.
Powietrzne pompy ciepła pobierają energię z otaczającego powietrza, a następnie przetwarzają ją na ciepło, co umożliwia efektywne i ekologiczne ogrzewanie budynków oraz wody użytkowej. Jedną z głównych zalet takiego rozwiązania jest jego wysoka efektywność, nawet przy niskich temperaturach, co przekłada się na oszczędność energii i kosztów ogrzewania.
Oba rodzaje pomp działają na podobnej zasadzie, polegającej na pobieraniu ciepła z powietrza i przetwarzaniu go na energię cieplną. A Urządzenie składa się ze:
sprężarki
zaworu rozprężnego
skraplacza
parownika
Główna różnicą między pompą monoblokową a split jest liczba bloków, z których składa się urządzenie. Pompy monoblokowe są bardziej proste w instalacji i składają się z tylko z jednostki zewnętrznej, podczas gdy pompy split są bardziej wydajne, ale wymagają specjalistycznej instalacji oraz miejsca w budynku na jednostkę wewnętrzną
Oto niektóre zalety i wady pomp ciepła monoblokowych:
Wady pompy monoblock:
Wymagają stabilnego podłoża
Większe gabaryty jednostki zewnętrznej – urządzenie zawiera w sobie cały obieg czynnika chłodniczego. W konsekwencji agregat zewnętrzny jest większy niż w urządzeniach typu split
Wymagają odpowiedniego chłodzenia
Brak prądu może spowodować zamarznięcie pompy ciepła
Wyższa cena
Zalety pompy monoblock:
Łatwy montaż.
Mniej błędów instalatorskich.
Niskie koszty użytkowania.
Prosty serwis.
Ograniczenie hałasu wewnątrz budynku – proces wymiany energii cieplnej odbywa się w pełni na zewnątrz budynku.
Wady pompy split:
Wyższa cena montażu – konieczność wykonania instalacji chłodniczej wpływa negatywnie na koszt inwestycji w pompę ciepła.
Głośność urządzenia – ta kwestia dotyczy głównie jednostki wewnętrznej i to tylko w przypadku, gdy jest ona zainstalowana w pomieszczeniu użytkowym.
Wymagają corocznych przeglądów.
Więcej błędów instalatorskich.
Zalety pompy split:
Łatwość w konserwacji.
Elastyczność można dopasować pompę do różnych rozwiązań.
Możliwość zastosowania w trudno dostępnych miejscach: Ze względu na mniejsze wymiary poszczególnych części,
Brak ryzyka zamarznięcia układu – w przeciwieństwie do pomp ciepła monoblok, do jednostki zewnętrznej podłączone są jedynie rury przewodzące czynnik chłodzący.
Oszczędność miejsca na zewnątrz budynku – ze względu na rozdzielenie układu, jednostka zewnętrzna jest nieco mniejsza niż w przypadku monobloków.
Cena urządzenia – pompy z reguły powinny być tańsze
Pompy ciepła to dobry wybór, kiedy jest obok ktoś kto może Ci doradzić. Koniecznie weź pod uwagę swoje potrzeby, przy wyborze, a pompa ciepła będzie Tobie służyć efektywnie.
W poprzednich artykułach wspominaliśmy o programach rządowych, z których możesz skorzystać. W szczególności sprawdź:
Dane firmy
Energia i Ciepło dla Łódzkiego Sp. z o.o.
ul. Narutowicza 40/1, 90-135 Łódź
NIP: 7252331237
REGON: 525293197
KRS: 0001035801
Kapitały własne: 255 202,64 zł
Kontakt
Biuro Obsługi Klienta
Godziny: 10:00 – 17:00
Infolinia: 32 727 68 38
E-mail: bok@cuweic.pl